Czy ozon jest bezpieczny?

Ostatnimi czasy ozon jest coraz powszechniej wykorzystywanym gazem. Szeroki zakres jego właściwości powoduje, że znajduje on swoje zastosowanie przede wszystkim przy dezynfekcji pomieszczeń, różnego rodzaju materiałów, powłok czy nawet wody. Najczęstszym pytaniem, jakie zadają sobie osoby wykorzystujące powyższą technikę dezynfekcji bywa, czy ozon jest bezpieczny dla ludzkiego zdrowia?

Pierwszą i najważniejszą informacją jest to, że ozon występuje w przyrodzie w sposób całkowicie naturalny. Gaz ten powstaje chociażby po intensywnych wyładowaniach atmosferycznych przy burzy. Aby jego produkcja mogła być prowadzona w sposób bardziej kontrolowany, wykorzystuje się do tego specjalistyczne generatory. Ich zadaniem jest wytworzenie odpowiedniej ilości gazu O3, przeznaczonej na przykład do dezynfekcji poszczególnych pomieszczeń w domu. Ozon jest bowiem silnym utleniaczem, który wchodzi w reakcje z różnego rodzaju zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. Potrafi poradzić sobie z eliminacją, wielu nawet tych najbardziej uporczywych, zapachów, bakterii czy mikroorganizmów.

Czy ozon jest bezpieczny?

Główną cechą ozonu są właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Jest to silnie utleniający gaz, dlatego przy zastosowaniu powyższej dezynfekcji, wymagana jest ochrona między innymi dróg oddechowych, poprzez zastosowanie odpowiedniej maski wraz z filtropochłaniaczami.

Bezpośrednie działanie ozonu może być dla człowieka szkodliwe, a wręcz niebezpieczne. Dlatego bardzo istotnym jest, aby podczas procesu dezynfekcji pomieszczeń  pamiętać o ich opuszczeniu. Po zakończeniu pracy generatora ozonu, zanim jeszcze pojawią się w budynku ludzie, należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie oraz dokonać pomiaru ilości ozonu w powietrzu, celem sprawdzenia czy parametry powietrza są zgodne z obowiązującymi normami.

W sytuacji, gdy zmuszeni jesteśmy wejść do danego pomieszczenia w chwili, gdy generator nadal pracuje, powinniśmy zadbać o swoją ochronę. Warto więc wyposażyć się w specjalne okulary oraz maseczki z filtrem, dzięki którym cząsteczki ozonu zostaną wyłapane i nie trafią do naszego układu oddechowego.


10 luty 2023
Powyższe informacje powstały w oparciu o aktualnie dostępne dane , dane charakteryzujące   powyższy produkt oraz wiedzę i doświadczenie posiadane w tym zakresie przez producenta. Dane te nie stanowią opisu jakościowego produktu ani przyrzeczenia jakościowego produktu ani przyrzeczenia określonych właściwości. Należy je traktować tylko i wyłącznie jako pomoc dla bezpiecznego postępowania w trakcie składania , transportu i stosowania produktu. W żadnym razie nie zwalnia to użytkownika od odpowiedzialności za niewłaściwe wykorzystanie powyższych informacji oraz nie zwalnia z przestrzegania wszelkich norm prawnych obowiązujących w tej dziedzinie. Więcej informacji znajduje się w karcie charakterystyki, załączonej do zakupionego ozonatora.

Powyższy opis nie stanowi w rozumieniu prawa oferty handlowej, jest jedynie treścią informacyjną / przykładową w myśl art. 66, § 1. Kodeksu Cywilnego. Sprzedający/prezentujący nie odpowiada za ewentualne błędy oraz nieaktualność ogłoszenia.
Przepraszamy jeżeli strona zawiera błędy. Niniejsza strona internetowa jest w przygotowaniu może zawierać błędy oraz nieścisłości.
Zapraszamy już wkrótce do nowego serwisu.