Woda ozonowana - jakie są wady i zalety?

Ostatnimi czasy rosnącą popularnością w bardzo wielu obszarach cieszy się ozonowanie wody. Jest ono stosowane do dezynfekcji wody na przykład w basenach kąpielowych, choć równie dobrze może być wykorzystywane także w innych miejscach. Proces ten polega na przepuszczeniu przez wodę powietrza nasyconego ozonem. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie cieczy odpowiednich właściwości i pozbycie się z niej szkodliwych bakterii.

Ozonowanie wody – dlaczego warto?

Zaletą ozonu jest to, że doskonale rozpuszcza się w wodzie tworząc z niej łatwo dostępny dezynfektant (środek do unieszkodliwiania różnorodnych drobnoustrojów). Dzięki ozonowaniu wody możliwe jest pozbycie się z niej wszelkiego rodzaju bakterii, wirusów, grzybów oraz innych mikroorganizmów, które mogłyby być szkodliwe dla człowieka. Bardzo ważną zaletą ozonowania wody jest to, że proces ten nie tylko pozwala na wyeliminowanie szkodliwych wirusów, ale dzięki niemu woda zostanie oczyszczona z nieprzyjemnych zapachów. Na przykład umyta nią podłoga zostanie uwolniona od bakterii i różnych drobnoustrojów.

Coś, co jest niezwykle istotne to przede wszystkim fakt, że ozon utlenia rozpuszczone w wodzie żelazo i mangan, a co za tym idzie, odbarwia i polepsza smak oraz zapach wody.

Czy ozonowanie wody ma jakieś wady?

Mimo licznych walorów, ozonowanie wody ma swoje wady. Wspomnieć w tym miejscu należy między innymi o konieczności stosowania wody o określonych parametrach. Jeśli więc ozonowana woda ma być dalej wykorzystywana, najlepiej zdecydować się na wodę zimną o obojętnym odczynie. Jest to bardzo istotne, gdyż im wyższa temperatura, tym ozon szybciej zanika i traci swoje cenne właściwości.

Ważną informacją jest fakt, że nie cała dawka ozonu wchodzi w reakcję z wodą. Pozostałe cząsteczki ozonu trzeba wyeliminować stosując specjalny destruktor. Jest on niezbędny do wykorzystania, bowiem obecnie obowiązujące przepisy zabraniają uwalniania ozonu do atmosfery. Tyczy się to procesu prowadzonego zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych.