Ozonowanie pomieszczeń - rozwiązanie problemu z pleśniąSezon jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla różnych pomieszczeń, naszych domów, piwnic oraz mieszkań. To właśnie wtedy, przede wszystkim ze względu na niską temperaturę na zewnątrz, bardzo mocno ograniczamy częstotliwość wietrzenia pomieszczeń, co może mieć bardzo negatywny wpływ na ich sterylność oraz czystość. W niewietrzonych i zawilgoconych wnętrzach bardzo szybko rozwijają się bowiem grzyby i pleśnie, które docelowo mogą źle wpływać na nasze samopoczucie, a nawet na ogólny stan zdrowia. Właśnie w walce z zaatakowanymi pleśnią ścianami trzeba od razu stawiać na sprawdzone rozwiązania. Należy do nich między innymi ozonowanie. 

Czym właściwie jest ozonowanie? 

W największym uproszczeniu można powiedzieć, że ozonowanie to proces, podczas którego w pomieszczeniu rozpylany jest ozon (O3). Jego zadaniem jest przede wszystkim zabicie bakterii, grzybów i wirusów, a także podniesienie jakości powietrza wewnątrz samego budynku. Jest to możliwe, ponieważ ozon jest silnym utleniaczem. Pomaga w walce zarówno ze szkodnikami, zapachami jak i z pleśnią oraz grzybami. Ten proces dezynfekcji, może być stosowany zarówno w domach, mieszkaniach, jak i w siedzibach firm, szpitalach, przychodniach, salach operacyjnych, sklepach, biurach czy też urzędach. Słowem - wszędzie tam, gdzie chcemy zadbać o jak najwyższą jakość powietrza.

Aby proces ozonowania był skuteczny w walce z pleśnią oraz grzybami na ścianie, należy przede wszystkim użyć specjalnego generatora (ozonatora powietrza). Nie trzeba nabywać go na własność. Wystarczy bowiem skorzystać z usług firmy, która realizuje tego typu zlecenia.

Należy jednak, zapytać wykonawcę ile będzie kosztowało powyższe zlecenie ozonowania oraz ile razy musi zostać wykonane. Często bowiem okazuje się, że ilość przeprowadzonych dezynfekcji, przewyższa wartość samego urządzenia.  Tu należy zadać sobie pytanie, czy nie wyjdzie taniej zakup ozonatora na własność.

Warto wspomnieć, że sam proces rozpylania ozonu w budynkach nie jest w pełni bezpieczny dla ludzi oraz zwierząt domowych. W trakcie samego zabiegu dezynfekcji, należy zatem bezwzględnie opuścić pomieszczenie, zabezpieczyć kratki wentylacyjne zaś po zakończeniu, wystarczy założyć maskę pełnotwarzową z wbudowanym filtropochłaniaczem, wejść do pomieszczenia oraz je bardzo dokładnie przewietrzyć otwierają okna na godzinę. 

Jeśli chcesz więc zadbać o odpowiednią jakość powietrza wewnątrz swojego budynku, ozonowanie jest tym, czego szukasz i potrzebujesz. Proces ten jest coraz bardziej popularny, przede wszystkim ze względu na jego bezpieczeństwo oraz możliwość przeprowadzenia go w wielu pomieszczeniach. Przed rozpoczęciem dezynfekcji, należy jednak pamietać o zaznajomieniu się z instrukcja obsługi oraz kartą charakterystyki dotyczacą tego gazu. Zawiera ona informacje na temat właściwości substancji lub jej mieszaniny chemicznej, zagrożenia fizycznego, zdrowotnego i środowiskowego, informuje o środkach ochronnych oraz środkach  ostrożności przy obchodzeniu się, przechowywaniu i transporcie danej substancji chemicznej.