Dezynfekcja ozonem - na czym polega i czy warto?

Ostatnimi czasy rosnącym zainteresowaniem konsumentów cieszy się usługa ozonowania pomieszczeń. Jest to realizacja, która pozwala na pozbycie się z powietrza, różnego rodzaju przedmiotów oraz powierzchni szkodliwych bakterii i mikroorganizmów. Dzięki temu wnętrza budynku będą wolne od zarazków, które mogą znacząco obniżać jakość powietrza, a tym samym powodować choroby układu oddechowego.

Ozonowania – gdzie jest przeprowadzane?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznych zasad mówiących o tym, w jakich miejscach powinno być wykonywane ozonowanie. Usługa ta może być przeprowadzana na przykład w hotelach, przestrzeniach biurowych, szkołach, salach konferencyjnych, przychodniach oraz szpitalach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić ją również w prywatnym domu lub mieszkaniu. Dzięki temu zadbamy  o odpowiednią jakość powietrza w danej przestrzeni.

W jaki sposób przeprowadza się ozonowanie?

Aby proces mógł być przeprowadzony w możliwie najbardziej bezpieczny oraz wydajny sposób, konieczne jest zastosowanie profesjonalnego sprzętu, który potocznie nazywany jest generatorem ozonu. To właśnie to urządzenie jest odpowiedzialne za wytwarzanie biobójczego gazu, który jest potrzebny do eliminacji drobnoustrojów. Generowany gaz jest uwalniany i rozpraszany po całej przestrzeni. W momencie, gdy natrafi na niebezpieczne dla ludzkiego organizmu pleśnie i mikroorganizmy, wchodzi z nimi w reakcję skutecznie je neutralizując.

Dlaczego warto przeprowadzać ozonowanie wnętrz?

Ozonowanie przestrzeni to bardzo skuteczna metoda, która powinna być regularnie przeprowadzana w wielu budynkach. Dzięki niej możliwe jest nie tylko pozbycie się bakterii, ale również dostarczenie do pomieszczenia świeżego powietrza, którego zapach jest zbliżony do charakterystycznego zapachu tuż po przejściu burzy. Ozonowanie wnętrz powinno być przeprowadzane zwłaszcza w przestrzeniach, gdzie przebywają dzieci lub osoby o obniżonej odporności i z problemami dróg oddechowych. Dodatkowo ważne, by przeprowadzać je również w miejscach, gdzie dochodzi do podwyższonej rotacji osób (przede wszystkim w hotelach). Dzięki temu każda osoba będzie miała zapewnione odpowiednie warunki noclegowe. Należy jednak pamiętać, iż w trakcie procesu ozonowania w pomieszczeniach nie mogą znajdować się ludzie oraz zwierzęta. Należy również wynieść kwiaty. Zaś po samym procesie dezynfekcji, pomieszczenie musi być bardzo dokładnie wywietrzone. Przed oddaniem budynku do użytku należy, specjanie do tego przystosowanym czujnikiem ozonu skontrolować ilość pozostałego O3.