Czy ozonowanie pomieszczeń jest skuteczne?

Coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzenie w swoich domach oraz różnego rodzaju pomieszczeniach czy też przestrzeniach procesu ozonowania. Czynność ta pozwala na pozbycie się z powietrza różnego rodzaju bakterii oraz mikroorganizmów, które mogą w znaczący sposób zmniejszyć komfort przebywania wewnątrz budynku. Zasadnicze pytanie jednak brzmi czy ozonowanie pomieszczeń rzeczywiście jest tak skuteczne, jak się o tym mówi? Warto więc zastanowić się, w jaki sposób przeprowadzany jest cały proces oraz czy rzeczywiście jest on tak efektywny.

Na czym polega ozonowanie?


Ozonowanie pomieszczeń polega na wytworzeniu gazowego ozonu oraz na rozproszeniu go w konkretnym pomieszczeniu. Urządzeniem odpowiedzialnym za produkcję ozonu jest ozonator, który rozbija cząsteczki tlenu O2, a następnie łączy je w cząsteczki ozonu O3. Zastosowanie specjalnego wentylatora umożliwia rozproszenie przygotowanego gazu po całym pomieszczeniu.
 
Proces ten może być więc przeprowadzany w bardzo wielu wnętrzach, między innymi w prywatnych domach i mieszkaniach, sklepach, biurach, szpitalach, przychodniach, szkołach, a nawet w samochodach.

Czy ozon jest skuteczny?


Jak wykazały przeprowadzone badania, ozon jest bardzo skutecznym gazem w walce z bakteriami oraz różnego rodzaju drobnoustrojami. Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje ten rodzaj gazu jako bardzo skuteczny w walce z różnego rodzaju zarazkami. Proces ozonowania poradzi sobie bowiem z usuwaniem zarodników bakterii, 
pleśni, pierwotniaków oraz grzybów.

Wysokie stężenie ozonu pozwala na szybką eliminację wielu mikroorganizmów. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego konkretnego gazu, gdyż ozon pomaga również w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z pomieszczenia. Zatem, proces ten jest konieczny do regularnego przeprowadzania dezynfekcji, chociażby w takich miejscach, jak hotele czy pensjonaty, gdzie częsta rotacja ludzi wymaga zastosowania sprawdzonych środków dezynfekcyjnych.

Istotnym jest jednak, aby w czasie samego ozonowania zachować maksymalne środki ostrożności. Przede wszystkim należy pamiętać, by w czasie powyższego procesu w danym pomieszczeniu nie znajdowały się żadne osoby ani zwierzęta, a tuż po dezynfekcji należy bardzo dokładnie przewietrzyć dezynfekowane wnętrze  czy też pomieszczenie.