Czy ozonowanie pomieszczeń jest skuteczne?

Ostatnimi czasy coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzenie w swoich przestrzeniach procesu ozonowania. Czynność ta pozwala na pozbycie się z powietrza różnego rodzaju bakterii oraz mikroorganizmów, które mogą w znaczący sposób zmniejszyć komfort przebywania wewnątrz budynku. Zasadnicze pytanie jednak brzmi czy ozonowanie pomieszczeń rzeczywiście jest tak skuteczne, jak się o tym mówi? Warto więc zastanowić się, w jaki sposób przeprowadzany jest cały proces oraz czy rzeczywiście jest on tak efektywny.

Na czym polega ozonowanie?


Ozonowanie pomieszczeń polega na wytworzeniu gazowego ozonu oraz na rozproszeniu go w konkretnym pomieszczeniu. Urządzeniem odpowiedzialnym za produkcję ozonu jest ozonator, który rozbija cząsteczki tlenu O2, a następnie łączy je w cząsteczki ozonu O3. Zastosowanie specjalnego wentylatora umożliwia rozproszenie przygotowanego gazu po całym pomieszczeniu.
 
Proces ten może być więc przeprowadzany w bardzo wielu wnętrzach, między innymi w prywatnych domach i mieszkaniach, w sklepach, biurach, szpitalach, szkołach, a nawet w samochodach.

Czy ozon jest skuteczny?


Jak wykazały przeprowadzone badania, ozon jest bardzo skutecznym gazem w walce z bakteriami oraz z różnego rodzaju drobnoustrojami. Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje ten rodzaj gazu jako bardzo skuteczny w walce z różnego rodzaju zarazkami. Proces ozonowania poradzi sobie bowiem z usuwaniem zarodników bakterii, pierwotniaków oraz grzybów.

Wysokie stężenie ozonu pozwala na szybką eliminację wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego konkretnego gazu, gdyż ozon pomaga również w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z pomieszczenia. Proces ten jest więc konieczny do przeprowadzenia regularnie chociażby w takich miejscach, jak hotele czy pensjonaty, gdzie częsta rotacja ludzi wymaga zastosowania sprawdzonych środków dezynfekcyjnych.

Ważne jest jednak, aby w czasie samego ozonowania zachować maksymalne środki ostrożności. Przede wszystkim istotne jest, by w czasie procesu w danym pomieszczeniu nie znajdowała się żadna osoba, a tuż po dezynfekcji dokładnie przewietrzyć wnętrze.