Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja to proces odzyskiwania energii ( ciepła) w celu jej dalszego wykorzystania dzięki zastosowaniu, np. zwykłego wymiennika ciepła czyli tak zwanego rekuperatora.  Wymiennik ten pozwala na odzysk ciepła z powietrza wywiewanego, aby następnie ogrzać nim powietrze nawiewane, które zostaje oczyszczone za pomocą zainstalowanych filtrów.
W uproszczeniu, to odzysk ciepła z zużytego powietrza, które tradycyjne zostaje wyrzucone na zewnątrz przez otwory wentylacyjne umieszczone na ścianach  budynków.

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Coraz częściej zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną. Stosowana bardzo często w obiektach o podwyższonych standardach energetycznych. Zauważyć należy, iż w wyższej klasy urządzeniach nie dochodzi do mieszania powietrza ciepłego wraz z  zimnym,  czyli zaciągania jednocześnie powietrza zewnętrznego oraz wewnętrznego.
Niezależnie zaś od urządzenia systemy te zapewniają stałą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.


Rekuperacja, a czystość powietrza w pomieszczeniach

Zainstalowany system rekuperacji, czyli odzysku ciepła pozwala, dzięki zastosowaniu filtrów    cieszyć się idealnie czystym, przefiltrowanym powietrzem. Aby filtry spełniały swoje zadanie muszą być regularnie wymieniane.  Rekuperacja to idealny sposób na zmniejszenie rachunków za prąd.

Jak skutecznie wykonać dezynfekcję układów wentylacji i rekuperacji?

Ozonowanie to tania, a zarazem bardzo skuteczna metoda dezynfekcji, wykorzystywana również w systemach rekuperacji oraz wentylacji. Dzięki zastosowaniu powyższej metody, znacznie można podnieść jakość powietrza w pomieszczeniach.  Pamiętać jednak należy, iż nie wolno ozonować działającej instalacji z odzyskiem wilgoci.

Likwidacja drobnoustrojów chorobotwórczych, typu wirusy, bakterie , zarodniki grzybów i alergenów znajdujących się we wnętrzu kanałów wentylacyjnych, to idealny sposób na podniesienie komfortu użytkowników pomieszczeń z zastosowaniem systemu rekuperacji.
Regularne ozonowanie pozwala znacznie ograniczyć ryzyko różnego typu zakażeń, przenoszonych drogą wymuszonej wentylacji.


Oczyszczenie oraz dezynfekcja systemów wentylacji

Kondensacja pary wodnej czyli skraplająca się para wodna na oknach, nieprzyjemny zapach, zaduch w pomieszczeniu to znak, że instalacja mechaniczna, zwana nawiewno-wywiewną nie działa prawidłowo. Dlatego bardzo ważne jest regularne czyszczenie wymiennika, który będąc zanieczyszczony pracuje ze znacznie mniejszą wydajnością oraz zainstalowanych wentylatorów ( nawiewnego i wywiewnego).

Czyszczenie czerpni kanałów wentylacyjnych

Należy również pamiętać o czyszczeniu czerpni, która chroni kanały wentylacyjne przed różnego typu zanieczyszczeniami zanieczyszczeniami, między innymi owadami oraz wyrzutni samego rekuperatora. Wyrzutnia ma za zadanie jak sama nazwa wskazuje wyrzucić zużyte powietrze z pomieszczenia.
Pamiętać należy również o systematycznym czyszczeniu anemostatów odpowiedzialnych za regulację napływu ilości powierza nawiewanego i wywiewanego.

Czyszczenie kanałów nawiewno-wywiewnych

Największemu zabrudzeniu ulegają zaś kanały wywiewno - nawiewne, które należy regularnie oczyszczać i dezynfekować oraz systemy klimatyzacji, gdzie dochodzi do skraplania pary wodnej. Skraplająca się para wodna doprowadza do szybkiego namnażania się w kanałach grzybów, wirusów oraz różnych mikroorganizmów. Do przeprowadzenia takiej dezynfekcji służą różnego typu środki dezynfekujące przeznaczone typowo do systemów wentylacji i klimatyzacji.
Świetnym zaś sposobem na ich odkażenie, jest zastosowanie wysokowydajnych urządzeń do dezynfekcji, zwanych potocznie ozonatorami kwarcowymi.

Ozonatory kwarcowe pozwalają na systematyczne i skuteczne czyszczenie układów wentylacyjnych,

klimatyzacyjnych, wymienników ciepła/rekuperatorów stosowanych w lokalach użytkowych w tym oczyszczania kanałów nawiewno-wywiewnych. 
Skutecznie usuwają nieprzyjemne zapachy pochodzące z wentylacji, stęchliznę, zapach tytoniu, zapachy pochodzenia od zwierzęcego, pozostawiają zdezynfekowane kanały wentylacyjno-klimatyzacyjne, które na niektórych obiektach zdarzają się całkowicie zamknięte, dzięki zarastaniu wilgotnego podłoża brudem, pyłem, bakteriami, wirusami oraz grzybami. Ozon, generowany przez te urządzenia równocześnie skutecznie niweluje niebezpieczne toksyny znajdujące się w pomieszczeniach.Jest gazem toksycznym, przy rozpadzie rozkładającym się całkowicie do tlenu, niszczącym drobnoustroje chorobotwórcze oraz alergeny, typu pyłki i roztocza.

Powyższe informacje powstały w oparciu o aktualnie dostępne dane , dane charakteryzujące   powyższy produkt oraz wiedzę i doświadczenie posiadane w tym zakresie przez producenta. Dane te nie stanowią opisu jakościowego produktu ani przyrzeczenia jakościowego produktu ani przyrzeczenia określonych właściwości. Należy je traktować tylko i wyłącznie jako pomoc dla bezpiecznego postępowania w trakcie składania , transportu i stosowania produktu. W żadnym razie nie zwalnia to użytkownika od odpowiedzialności za niewłaściwe wykorzystanie powyższych informacji oraz nie zwalnia z przestrzegania wszelkich norm prawnych obowiązujących w tej dziedzinie. Więcej informacji znajduje się w karcie charakterystyki, załączonej do zakupionego ozonatora.

Powyższy opis nie stanowi w rozumieniu prawa oferty handlowej, jest jedynie treścią informacyjną / przykładową w myśl art. 66, § 1. Kodeksu Cywilnego. Sprzedający/prezentujący nie odpowiada za ewentualne błędy oraz nieaktualność ogłoszenia.
Przepraszamy jeżeli strona zawiera błędy. Niniejsza strona internetowa jest w przygotowaniu może zawierać błędy oraz nieścisłości.
Zapraszamy już wkrótce do nowego serwisu.


Aliquam in

Integer ac vehicula eros, sed dictum sapien. Donec dignissim porttitor ante, sit amet placerat dui. Donec mollis vel arcu

 
Integer ac vehicula eros sed dictum sapien
Proin in lobortis lectus dui
Donec fermentum faucibus eros